Při nákupu nad 1200 Kč doprava zdarma.

Yerba maté je tradiční jihoamerický nápoj, který si postupně získává celosvětovou popularitu. Říká se, že má sílu kávy, zdravotní výhody čaje a přináší potěšení, jaké způsobuje čokoláda. Seznamte se s jeho benefity podrobněji. 

Co je Yerba Maté

Jedná se o jihoamerický bylinkový čaj, vyrobený z listů a větviček rostliny Cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis). Listy se obvykle suší nad ohněm a poté se ponoří do horké vody, aby se z nich připravil čaj. 

Yerba Maté se tradičně konzumuje z nádoby zvané kalabasa, jejíž tvar připomíná tykev a usrkává se pomocí kovového brčka, zvaného bombilla, které má na spodním konci filtr, aby nedošlo k polknutí úlomků listů. 

Nabídnete-li někomu čaj Yerba Maté z této nádoby, tradice hovoří, že je to považováno za známku přátelství a snahy vytvořit vzájemné pouto. 

Účinky Yerba Maté

Čaj nejen skvěle chutná, ale pyšní se také velkými zdravotními benefity. Chcete-li dopřát svému tělu skutečnou zdravotní nálož, pak neváhejte s jeho vyzkoušením! 

1. Je bohatý na antioxidanty a živiny 

Studie prokázala, že antioxidační síla Yerba maté je o něco vyšší než u zeleného čaje. 

Co konkrétně čaj obsahuje? 

  • Xantiny: Jedná se o sloučeniny, které působí jako stimulanty. Zahrnují kofein a theobromin, které se nacházejí i v jiných druzích čaje, v kávě a 
    čokoládě. 
  • Kofeoylové deriváty: Tyto sloučeniny jsou hlavními antioxidanty, podporujícími zdraví. 
  • Saponiny: Tyto sloučeniny mají určité protizánětlivé vlastnosti a snižují hladinu cholesterolu. 
  • Polyfenoly: Jedná se o velkou skupinu antioxidantů, které jsou spojovány se sníženým rizikem mnoha nemocí. 

2. Zvyšuje energii a zlepšuje mentální činnost

V množství 85 g na šálek obsahuje Yerba Maté méně kofeinu než káva, ale více než šálek jiného čaje. Narozdíl od kávy, která způsobuje energetický šok – tedy rychlý nárůst energie a její rychlý pokles, má čaj postupně narůstající účinek, který trvá déle.  

Kofein pomáhá nejen zmírňovat únavu, ale ovlivňuje také hladiny jistých signálních molekul v lidském mozku, což zlepšuje soustředění

Lidé, kteří pravidelně konzumují Yerba Maté, často dávají přednost právě čaji, jelikož se tak mohou vyhnout vedlejším účinkům kávy, mezi které patří nervozita.

3. Zvyšuje fyzický výkon

Nejen, že čaj zvyšuje energii a zlepšuje soustředění, může také pomoct zlepšit sportovní výkon

Studie prokázala, že lidé, kterým byla podaná 1 gramová tobolka s namletým Yerba Maté, těsně před cvičením, spálili o 24 % více tuku než ti, kteří ji neužili. 

Chcete-li tedy, při hubnutí, dosáhnout rychlejších výsledků, můžete si, před cvičením, dopřát šálek lahodného čaje. Bohužel optimální množství, které by zajistilo nejlepší výsledky, odborníci zatím nestanovili.

4. Chrání před infekcemi

Yerba maté může pomáhat předcházet infekcím, které jsou způsobeny bakteriemi, parazity a houbami. 

Jedna studie zjistila, že vysoká dávka extraktu z Yerba Maté deaktivovala účinky bakterie Escherichie coli, která způsobuje příznaky otravy jídlem, jako jsou žaludeční křeče a průjem. 

Další studie dokázala, že sloučeniny v čaji pomáhají bránit růstu Malassezie furfur, houby, odpovědné za šupinatou pokožku, lupy a některé další kožní vyrážky.

Jiná zahraniční studie zase zjistila, že sloučeniny v čaji mohou poskytovat určitou ochranu proti střevním parazitům. 

5. Pomáhá při hubnutí a odbourávání břišního tuku

Yerba maté snižuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus, což urychluje spalování tuků a napomáhá hubnutí. Čaj rovněž snižuje celkový počet tukových buněk a snižuje množství tuku v problémové oblasti břicha. 

Ve 12týdenní studii, u lidí s nadváhou, zhubli ti, kterým byly, denně, podávány 3 g prášku Yerba Maté,      o 0,7 kg více než účastníci, kteří prášek neužívali. Rovněž u těchto lidí došlo ke snížení poměru pasu         k bokům o 2 %, což potvrdilo vliv čaje na ztrátu břišního tuku. Na druhé straně, účastníci studie, kterým bylo podáváno placebo, přibrali v průměru 2,8 kg, a to během stejného 12týdenního období. Také poměr jejich pasu k bokům se zvýšil o 1 %. 

6. Posiluje imunitní systém

Yerba maté obsahuje saponiny, což jsou přírodní sloučeniny s protizánětlivými vlastnostmi. Kromě toho v čaji najdete také vitamín C, E, selen a zinek. Tyto antioxidanty mohou posílit imunitní systém a podpořit celkové zdraví člověka.

7. Snižuje hladinu cukru v krvi

Matá pomáhá snížit hladinu cukru v krvi a snižuje výskyt komplikací, spojených s cukrovkou. Snižuje také tvorbu konečných produktů pokročilé glykace (AGE), které se podílejí na vývoji a zhoršení mnoha nemocí.

8. Snižuje riziko srdečních onemocnění

Yerba Maté obsahuje antioxidační sloučeniny, jako jsou deriváty kofeoylu a polyfenoly, které pomáhají chránit před vznikem srdečních chorob.  Čaj rovněž snižuje hladinu cholesterolu. V jedné 40denní studii, účastníci, kteří každý den vypili 330 g Yerba Maté, snížili hladinu “špatného” LDL cholesterolu o 8,6–13,1 %. 

Yerba maté vs káva

Vedlejší účinky Yerba Maté

Pokud jste zdraví dospělí, je velmi nepravděpodobné, že by vám čaj mohl uškodit. Přesto však existují určitá rizika, se kterými byste se, před pravidelnou konzumací čaje, měli seznámit. 

  • Kofein: Jelikož čaj obsahuje kofein, jeho přílišné množství může, u některých jedinců, způsobit bolesti hlavy, migrény a vysoký krevní tlak. Pití čaje by měly omezit také těhotné ženy, které by se o jeho užívání měly poradit se svým lékařem. Přílišné množství čaje totiž může zvýšit riziko potratu a nízké porodní hmotnosti. 

 

  • Léky: Studie ukazují, že určité sloučeniny v Yerba Maté fungují jako inhibitory monoaminooxidázy (MAOI). Ty jsou často předepisovány jako léky na depresi a Parkinsonovu chorobu. Proto by osoby, užívající podobné léky, měly užívat Yerba Maté s opatrností a určitě až po poradě se svým lékařem. 

Čaj Yerba Maté obsahuje nejrůznější prospěšné látky, které jsou spojeny s působivými přínosy pro zdraví. Nápoj ale nemusí být vhodný pro každého. Nejste-li si jisti jeho užíváním, poraďte se se svým lékařem. Pokud chcete čaj vyzkoušet, začněte s ním opatrně, pomalu a před vypitím jej nechte vždy trochu vychladnout.